Sifon arızaları

Sıhhi Tesisat

Sifon Arızaları

Günümüzde alaturka tuvaletlerin yerini alan alafranga tuvaletler, konforlu ve keyifli bir kullanım sağlamanın yanı sıra alaturka tuvalete göre daha hijyeniktir. Günümüzde inşa edilen yapılarda tesisat işlerinin alanında uzman kişilere bırakılmaması sonucunda çeşitli problemler görülebilmektedir. Tesisat sisteminde yaşanan bir problem de sifon arızaları olmaktadır.

Sifon Çalışma Sistemi

Sifonun çalışma prensibi, bir doldurma bir de boşaltma sistemine dayanmaktadır. Sifonun nereden su kaçırdığını bulmak için bu iki sistemin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Öncelikle rezervuar kapağı açılmalı ve burada suyun hareketi izlenmelidir. Rezervuar su ile doluysa ve hala su almaya devam ediyorsa doldurma kısmında su kaçağı meydana geliyor demektir. Bu durumda sifonda yer alan flatör ya da şamandırada problem olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Sifon arızaları, hemen hemen her evde meydana gelebilmektedir. Bu sorunda flatörün ya da şamandıranın değişmesi çözüm için yeterli olacaktır. Fakat bu noktada kesinlikle alanında uzman tesisat ekiplerinden yardım alınmalı ve en doğru en kalıcı çözüm uygulanmalıdır.

Boşaltma Kısmında Su Kaçağı Görülmesi

Sifonun flatöründe herhangi bir soruna rastlanmadıysa ve yine de su kaçağı meydana geliyorsa, bu durumda sifonun boşaltma kısmında arıza olduğu söylenebilmektedir. Bu işlemde sorunun, flatörün altı kısmında konumlandırılan contadan kaynaklanma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bunu öğrenebilmek için taharet muslukları kapatılmalı ve rezervuar içerisinde biriken su tamamen boşaltılmalıdır. Burada contaya bakılmalıdır ve conta parçalanmış, yerine oturmamış ise yenisiyle değiştirilerek sorun giderilebilmektedir.

Uzman Tesisat Ekibiyle Çalışmanın Önemi

Sifon arızaları neredeyse herkesin evinde yaşayabildiği bir durumdur. Bu arızanın farklı çözüm yolları bulunmaktadır fakat öncelikle arızanın nereden kaynaklandığı bilinmelidir. Bu etapta alanında uzman, tecrübeli tesisat ekipleri ile çalışmak arızanın kısa sürede çözülmesini sağlayacaktır. Sifon arızalarında, çok fazla su kaybı yaşanmaktadır. Bu durumda su faturasının da tutarı artmakta, ev ekonomisine zarar vermektedir. Küçük damlama ile başlayan sorun, ilerde daha büyük bir probleme dönüşebilmektedir. Bu nedenle arıza tespit edildiği anda tesisat ekibi ile iletişime geçmek hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlayacak, kullanılan kaliteli malzemeler sayesinde bir daha aynı problem ile karşılaşılmasını engellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir