Sıhhi tesisat işleri

Sıhhi Tesisat

Sıhhi Tesisat İşleri

Sıhhi tesisat en geniş tanımıyla, bir mekana gelen temiz suyu ve mekandan çıkan pis suyu taşıyan borulara verilen genel isimdir. Bir yapının tesisat işleri, ustalıkla ve kusursuz işçilikle yapılmalıdır. Çünkü özverili ile yapılmamış tesisat hattı, sonrasında çeşitli problemlere yol açabilmektedir.

Sıhhi Tesisat Elemanları

Evde, işyerinde kullanılan duş teknesi, lavabo, klozete, evye gibi su giriş çıkışının olduğu bölgelerde sıhhi tesisat elemanları kullanılmaktadır. Sıhhi tesisat işleri; mekanda kullanılmak üzere gerekli olan suyun temini, basınçlandırılması, taşınması ve ısıtma- soğutma işlemlerini kapsamaktadır. Yapının içerisinde bulunan daire sayısına göre tercih edilecek boru çapları değişiklik göstermektedir. Temiz ve pis suyun ayrı kanallarda taşındığı sistemde boru çapları 100, 150,200’lük olarak farklılık göstermektedir. Bu boru çaplarının doğru tercih edilmesi sonradan bir sıkıntı yaşanmaması için oldukça önemlidir. Tesisat işlemlerinde alanında uzman, tecrübeli ekipler ile çalışılması gerekmektedir.

Sıhhi Tesisat Borularının Konumlandırılması

Olası problemlerde tesisata hızla ulaşabilmek için boruları erişilebilir noktalarda konumlandırmak gerekmektedir. Ayrıca sıcak- soğuk suyun ısısını koruyabilmek için borular kusursuz şekilde izole edilmelidir. Herhangi bir gürültü, rahatsızlık oluşturmaması açısından tesisat borularının, şebeke suyunun basıncına uygun olacak şekilde döşenmesi gerekmektedir.

Sıhhi tesisat işleri, insan sağlığı için de büyük önem taşımaktadır. Boruların sızdırmaz olması ve kaliteli malzemeler kullanılarak imal edilmiş olması gerekmektedir. Bu sayede pis su dışarı atılırken gaz ve koku çıkışı sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Sıhhi Tesisatta İşçiliğin Önemi

Şebeke suyunun basınçlı gelmesi durumunda kötü işçilik ve kalitesiz malzeme kullanımı sonrasında tesisatta aşınma, patlama gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu problemlerin önüne geçebilmek için sıhhi tesisat işleri, özveri ile yapılmalıdır. Kullanılan malzemeler basınca, aşınmaya dayanıklı olacak şekilde tercih edilmeli ve dikkatli bir şekilde konumlandırılmalıdır. Bu aşamada profesyonel ekipler ile çalışmak gerekmektedir. Alanında uzman kişiler, tesisat hattını sorunsuz olarak kurabilmekte ve uzun yıllar bir deformasyon oluşmasını engelleyebilmektedir. Herhangi bir arıza durumunda uzman ekipler yerinde arıza tespiti yaparak kısa süre içerisinde problemi gidermektedir. Son teknoloji ile üretilmiş cihazlar sayesinde onarım işlemi sorunsuz olarak tamamlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir