Lavabodan Su Gitmiyor

Blog

Lavabo tıkanıklığı evlerde yaşanan en büyük tesisat sorunlarından bir tanesidir. Tıkanan lavabo bizi tedirgin ederek maddi ve manevi zarara uğramamıza neden olur. Oysaki lavabo tıkanıklığı günümüzde teknolojik cihazlar kullanılarak tesisatta tıkanan bölgenin açılması çok  kolay hale gelmiştir. Lavabo açma servisleri tıkanıklık sorununu hızlı şekilde çözer.Lavabodan su gitmiyor sorunu makine ve kanal görüntüleme cihazları kullanarak pratik ve hızlı şekilde giderilir.

Lavabodan su gitmiyor sa evimizde kendimizde toz lavabo açıcı kullanmak gibi pratik bir yöntem deneyebiliriz.Bu yöntemden kısaca bahsedecek olursak,

Lavabom tıkandı lavabo açıcı ile açabilirmiyim?

Bu sorunun cevabı evet. Lavabonuz tıkandıysa lavabo açıcı ile açabilirsiniz.Bu lavabo açma işlemi basit ve yakın mesafede tesisat içinde oluşan tıkanıklıklarda etkilidir.Lavabo açıcılar sıvı ve toz olmak üzere iki şekilde bulunurlar.İçerikleri sıvıda olsa tozda olsa aynıdır. Kostik soda dediğimiz asidik madde lavabo açıcıların toz ve sıvı formlarında bulunur.

Lavabo açıcı kullanırken çok dikkatli olmalıyız. Kesinlikle koruyucu gözlük eldiven ve koruyucu elbise giymeliyiz.Bu koruyucular olmadan lavabo açma işlemine başlamamalıyız.Lavabo açma işlemine sırasıyla lavaboda biriken su var ise boşaltmalı bir kapta sıcak su hazırlamalıyız. Sonrasında tıkalı lavaboyu açmak için lavabo açıcıyı lavabo giderine boşaltmalıyız. Önceden hazırlamış olduğumuz sıcak suyu lavabo açıcı tozun üzerine yavaşça dökmeli ve lavabodan çıkan buharı kesinlikle solumamalıyız.

Sıvı lavabo açıcılar toz olan lavabo açıcı türüne göre daha kıvamlı ve yakıcı özelliğe sahiptir.Sıvı lavabo açıcı jel kıvamında olup genelde 500 gramlık ambalajlarda satılır. Sıvı lavabo açıcıyı da kullanmadan önce lavabo içinde biriken su varsa tahliye edilmeli ve koruyucu malzemelerimizi de muhakkak yanımızda bulundurmalıyız. Sıvı lavabo açıcıyı Lavabomuza dökmeli ve bir müddet beklemeliyiz. Bu bekleme süresi ortalama 3 dakika civarında olmalı sonrasında tesisata bol su göndererek yıkama işlemi yapmalıyız. Sıvı ve toz ile lavabo açma arasındaki en büyük fark

toz lavabo açıcıda sıcak su sıvı lavabo açıcıda normal musluk suyu kullanmamızdır. Bu hususa özellikle dikkat etmemiz gerekir. Sabah ve haber7 gazetelerinde  bu konu ile ilgili haberlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mutfak lavabosu neden tıkanır nasıl açılır?

Mutfak lavabosu tıkanıklığına sebep olan etkenlerin başında yağ gelir.Atık yağlar zamanla tesisat içerisinde birikerek baraj etkisi yapar ve pimaş tesisatında daralmaya neden olur.Bu daralma suyun öncelerde yavaş gitmesine sonrasında ise tamamen tıkanarak pis suyun lavabo dışına taşmasına neden olur.

Bir diğer mutfak lavabosu tıkanıklığı sebebi de tesisat hatalarıdır. Tesisatın boru çapının uygun ölçüde seçilerek uygulanmaması,fazladan dirsek kullanımı,meyil verilmesi gereken akış yönünün ters ayarlanması ve gereğinden fazla uzun tutulan boru tesisatı tıkanıklığa yol açar.

Mutfak lavabosuna dökülen çay posası,yemek artıkları,salata da kullanılan yeşilliklerden kopan parçalarda zamanla tesisat içerisinde birikerek kötü koku oluşumuna ve tıkanıklık sorununa neden olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir