Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Su kullanılan her mekanda mutlaka bir tesisat hattı bulunmaktadır. Su tesisatı, temiz ve pis su olarak ikiye ayrılmaktadır. Su tesisatı yapılırken son derece kaliteli malzemeler kullanılmalı ve tesisat kusursuz şekilde konumlandırılmalıdır. Tesisat hattı için profesyonel tesisat ekipleri ile iletişime geçilmelidir. Su kaçağının birçok sebebi olabilmektedir.

Su Kaçağının Nedenleri

Evde, işyerinde, okulda kısacası su tesisatının kurulduğu her yerde su kaçağı problemi ile karşılaşılabilmektedir. Su tesisatında kullanılan kalitesiz malzemeler zamanla su sızıntısına sebep olurken, bu sızıntı miktarı artarak su baskınına dönüşebilmektedir. Ayrıca şebeke suyunun yeterli basınçla gelmemesi, tesisat hattında kullanılan dirsek boruların çok keskin olması ve yanlış konumlandırılması sonucunda su kaçağı görülebilmektedir. Su kaçağı tespiti çeşitli cihazlarla yapılabilmektedir ve kısa süre içerisinde sorun giderilmektedir.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Eski zamanlarda su kaçağı tespiti kırım yapılarak bulunmaktaydı ve bu işlem çok uzun sürmekte ve sonucunda yoğun bir temizlik ve onarım işlemi gerektirmekteydi. Fakat günümüzde son teknoloji ile üretilmiş cihazlar kullanıldığından kırım yapılmadan su kaçağının yeri tespit edilebilmektedir.

En çok kullanılan cihazlardan biri akustik dinleme cihazıdır. Borunun plastik ya da demir olması önemli değildir. Her tip boru için cihaz kullanılabilmektedir. Ayrıca sıcak ve soğuk su ayırt edilmeksizin tüm borularda kaçak tespiti yapılabilmektedir. Cihaz, fayans ya da parke üzerine yerleştirilerek su kaçağı tespit edilebilmektedir. Kaçak tespitinde kullanılan cihazlardan biri de termal kameradır.

Termal kamera, su tesisatında sadece sıcak su hattındaki kaçakları tespit edebilmektedir. Zemine gönderilen lazer ışınıyla kaçağın yerini tespit eden cihaz, kamerasında kaçağın bulunduğu yeri göstermektedir. Su kaçağı bulunan yerde, kamerada kırmızı renk görünmektedir. Eğer kırmızı renk belirmezse su kaçağının sıcak su hattında olmadığı anlaşılmaktadır.

Su kaçağı tespiti için kullanılan cihazlar son derece profesyoneldir ve nokta atışı yaparak kaçağın yerini tespit etmeyi sağlamaktadır. Tesisat işlemlerinde kaliteli malzemeler kullanılması, kusursuz bir işçilik ile çalışma yapılması bir daha böyle bir problemin yaşanılmasını engellemektedir. Kaçağın bulunduğu alan tespit edildikten sonra sadece o alanda kırım yapılarak kısa sürede onarım gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir