Su Kaçağı Tespiti

Su kaçakları yaşam alanlarımızda sıklıkla karşılaştığımız bir sorundur.İki temel başlık altında incelenebilir.

1.)Atık su tesisatlarındaki kaçaklar

2.)Temiz su tesisatlarındaki kaçaklar

Atık su hatlarındaki kaçakların tespiti ve onarımı ciddi tecrübe ve zaman gerektiren bir iştir. Temiz su hatları gibi sistemde basınç olmadığından kaçak sızıntı veya damlama şeklindedir. Bu da tespiti zorlaştıran en önemli etkendir.İşe başlamadan önce görsel kontrol yapılır ve atık su bağlantıları kontrol edilir. Görsel olarak bir kaçak bulunamaz ise kamera ile görüntüleme yoluna gidilir. Çeşitli noktalardan kamera ile belirli mesafelerde ki boruların içleri kontrol edilir. Genel olarak sorun boru üzerinde çatlama veya kırılma yada ek yerlerinde bulunan contalarda deformasyon sonucu ortaya çıkan su kaçağı olarak tespit edilmektedir.

Temiz su tesisatlarındaki kaçak tespitini öncelikle hattı el pompası ile  basınçlandırmak suretiyle kaçak şiddetini arttırarak tespiti daha kolay hale getirir ve kaçağın sıcak su tesisatındamı soğuk su tesisatındamı olduğuna karar veririz. Basınçlanan hatta bir su kaçağı var ise pompa manometresindeki basınç değerinde bir düşme  olması normaldir. Kaçak olmıyan tesisatta manometre değeri sabittir. Sonrasında termal kamera yardımıyla tesisat kontrolüne başlanarak noktasal tespit yapılmaya çalışılır. Bir diğer ve en etkili yöntemde akustik dinleme cihazı kullanarak kaçak tespiti yapmaktır.Dinleme cihazı ile tespit edilen alan kırılarak tamir işlemi gerçekleştirilir.

Su kaçağı tespit işleriniz için www.ustaisleri.com adresimizden online destek alabilir 0542 695 5017 numaralı telefondan 7/24 servis ve bilgi talebinde bulunabilirsiniz.