Tıkalı Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Blog

Tıkalı Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Tıkanmış mutfak lavabosu bize maddi ve manevi anlamda zarar verir.Hele birde yüksek katlı binalarda gider bağlantıları ortak ise tesisattaki pis su lavabomuzdan dışarı çıkmaya başlar.Lavabodan çıkan pis su kötü kokulu yağlı ve rahatsız edicidir. Mutfak dolaplarında ve parke döşemelerinde hasara duvarlarda nemlenme sorununa neden olur.Lavabo tıkanıklığı olduğunda aklımıza ilk gelen sorunu nasıl çözerimdir. Hemen tesisatçı ararız yada internet üzerinden tıklaı mutfak lavabosu nasıl açılır bakarız.Tıkalı mutfak lavabosunu açmak aslında göründüğü kadar zor bir iş ddeğildir.Tabiki bu işi yaparken yeterli donanıma ve tecrübeye sahip olmak gerekir.Mutfak lavabosu tıkanıklığı açma ile ilgili olarak sizlere birkaç yöntem anlatacağım umarım vereceğim bilgiler faydalı olur ve tıkanmış lavabo sorununuzu çözer.

Pompa ile mutfak lavabosu tıkanıklığını açma

Lavabo pompası hemen hemen her evin mutfağında olan basit bir alettir.Lavabo pompası kulanımında dikkat edilmesi gereken pompa ile basınç uygulayacağımız alanda katı parça olmaması ve pompanın havasının lavabo giderine tam olarak aktarılmasını sağlamaktır.Elimize aldığımız pompayı lavabo giderine hizalayarak 5 -10 kez aşağı yukarı hareketini tekrarlalamalıyız.Bu tekrarlama sıklığını lavabo tıkanıklığı açılana kadar devam etmeliyiz.

Sirke karbonat ile lavabo açma

 Sirke ve karbonat ile mutfak lavabosu tıkanıklığını açma

Sirke ve karbonat yöntemi en çok tercih edilen mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemidir. Her evde sirke ve karbonat bulunur.Sirke ve karbonat karışımı lavabo tıkanıklığını açarken tesisatı da temizler. Bir bardak karbonat ve bir bardak sirkeyi lavabo giderine dökülür. 25-30 dakika civarı beklenir.Sirke ve karbonat karışımı kimyasal reaksiyona girerek lavabo tıkanıklığı sorununu giderir.

Lavabo açıcı kimyasallar ile mutfak lavabosu tıkanıklığı açma

Kimyasal lavabo açıcılar tıkalı mutfak lavabosunu açmada çok etkilidir. Lavabo açıcıları toz ve sıvı olmak üzere iki kısımda ele alabiliriz. Toz lavabo açıcı kimyasalı kullanmadan önce lavabonun boş olduğundan emin olmalıyız. Kullanacağımız malzeme asit özellikli ve yakıcı olmasından kaynaklı kullanmadan önce koruyucu malzemeler ile tedbirimizi almalıyız.Gözlerimiz için gözlük,ellerimiz için eldiven ve uzun kollu koruyucu önlük giymeliyiz.Lavabo açıcı tozu lavaboya döktükten sonra iki litre civarı sıcak suyu da üzerine ilave etmeliyiz. Bu esnada çok dikkatli olmalı ve çıkan buharı solumamalıyız.Bir müddet bekledikten sonra lavabo ve giderleri bol su kullanarak yıkamalı ortamı camları açarak havalandırmalıyız.

Lavabo açma teli ile mutfak lavabosu tıkanıklığı açma

Tıkalı mutfak lavabosunu açmada kullanılan bir diğer yöntemde lavabo açma teli kullanmaktır.Lavabo açma teli bütün nalburlarda bulunur.Lavabo açma telini aldığımızda yapmamız gerekenler lavaboyu boşaltmak ve sifon bağlantısını sökmektir. Sifon bağlantısı mutfak dolabının içinde ve akordiyon şeklinde bir yapıya sahiptir.Sifonu sökmek gayet basittir.Sökülen sifonun olduğu boşluğa lavabo açma teli sokularak tesisat içerisinde ilerletilir. Sağa ve sola döndürme hareketleri yaparak tıkalı lavabonun açılması sağlanır.

Lavabo Gideri Açma

Anlatmış olduğumuz bu yöntemler ne kadar  basit olsa da kısa mesafede oluşan ve kolay tıkanıklık sorunlarını çözmekte etkilidir.Tüm bu yöntemler denediniz ve tıkalı mutfak lavabosunu açmayı başaramadıysanız hemen konusunda uzman bir su tesisatçısından destek almalısınız. Geçen zaman zarfında tıkanıklık sorunu büyüyebilir ve eşyalarınıza zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir